Producătorul spaniol SEAT a înregistrat o creștere a vânzărilor de export, către consumatorul final, de 1,9% în luna octombrie in comparație cu aceeași perioadă a anului 2008. Totalul de unități vândute în aceastaă perioadă este de 29,574.
Acest trend ascendent al modelelor SEAT se datorează în mare parte unei cereri puternice în cateva piețe de export. Cea mai semnificativă creștere s-a simțit în Germania, cu 1400 unități vândute (43,7% mai mult decât anul trecut) și Austria, cu 500 de unități sau 57,6% mai mult decât în 2008.
În Spania, extinderea până la 2000 de euro a primei de casare din programul Rabla a condus la o creștere de 9,9% a vânzărilor către clienții persoane fizice.
Unul dintre cele mai importante aspecte în această consolidare îl reprezintă recunoașterea modelului emblematic SEAT Ibiza ca cel mai vândut model în segmentul său în Spania și Austria.